Inwestuj w siebie – nigdy nie jest na to za późno
Model zwiększenia dostępu osób 50+ do różnych form uczenia się przez całe życie


Nr projektu: POWR.04.03.00-00-W042/15
Okres realizacji: 01.10.2016 – 31.03.2019
Projekt realizowany w partnerstwie:
Lider: Dobre Kadry. Centrum badawczo-szkoleniowe Sp. z o.o.
Partner krajowy: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Partner zagraniczny: União das Freguesias de Gondomar (S. Cosme), Valbom e Jovim
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Wartość projektu:793 577,75 zł
Dofinansowanie ze środków:
– europejskich: 748 264,46 zł
– dotacji celowej: 21 486,09 zł
Opis projektu:
W ramach projektu przy współpracy z partnerem portugalskim wypracowano, przetestowano i wdrożono nowe rozwiązania, polegające na zwiększenia dostępu osób w wieku 50+ do różnych form uczenia się przez całe życie. Rodzaj współpracy ponadnarodowej: transfer nowych rozwiązań i ich zaadaptowanie oraz wdrożenie, wymiana informacji i doświadczeń.
W efekcie prac partnerstwa powstało modelowe rozwiązanie pod nazwą "Inwestuj w siebie". Kompleksowy model złożony był z 8 części obejmujących m.in. zestaw procedur wdrażania, programy szkoleń zgodne z EQF dla osób 50+, poradnik dla organizatorów i trenerów oraz dobre wzorce powstałe na etapie testowania. Położono nacisk na etap motywowania i zainteresowania aktywnością, ograniczenie barier dostępu, rozwijanie wiedzy i umiejętności, w tym zwłaszcza kompetencji kluczowych, i w konsekwencji zmianę postaw uczestników. Projekt był kierowany do dwóch grup docelowych:
- odbiorcy, czyli osoby w wieku 50+ (wg danych GUS osoby w wieku 50-69 stanowią w Polsce blisko 10 mln) oraz
- użytkownicy, tj. podmioty prowadzące działania LLL, instytucje rynku pracy i świadczące usługi rozwojowe dla przedsiębiorstw.
Wykorzystanie sprawdzonych portugalskich rozwiązań pozwoło uniknąć ewentualnych błędów na etapie tworzenia koncepcji, testowania i wdrażania modelu. Wypracowanie i wdrożenie modelu przebiegało zgodnie ze wskazanymi w Regulaminie konkursu sześcioma etapami: wypracowanie wstępnej wersji, testowanie, ocena wyników testowania, wypracowanie ostatecznej wersji modelu, wdrożenie do praktyki oraz wypracowanie rekomendacji dla potencjalnych użytkowników.
Działania:
Harmonogram udzielonego wsparcia
Serdecznie dziękujemy wszystkimi uczestnikom szkoleń za zaangażowanie i systematyczność!
Szkolenia dla drugiej i trzeciej edycji zakończyły się w dniu 24 lutego 2018 roku warsztatami do wyboru podnoszącymi kompetencje kluczowe i społeczne uczestników.
Kontakt
Biuro projektu:
Centrum Wymiany Międzynarodowej,
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku–Białej
43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2
Tel. 33 82 79 434, email: International@ ath.bielsko.pl, http://www.dwm.ath.bielsko.pl/